Кәчи кызы – илнең данлыклы тукучысы

2016 елның 9 декабре, җомга

Әлки җире дә илгә батыр, тырыш уллар үстереп биргән төбәк. Бөек Ватан сугышы елларында алты якташыбыз Советлар Союзы Герое исеменә лаек була, ә өч әлкиле Дан орденының өч дәрәҗәсе белән дә бүләкләнә. Хезмәт батырларыбыз да аз түгел. Аларның берсе – Василий Прохоров Хлебодаровкада туып үсеп, авыл хуҗалыгында эшли һәм намуслы хезмәте өчен герой исеме ала. Ә башка хезмәт батырларыбыз республиканың һәм илебезнең төрле почмакларында яшәп-эшләп дан казана.

Бүген укучыларыбызга шундыйларның берсе – Югары Кәчидә туып-үскән, 16 яшендә Чабаксарга китеп туку фабрикасына эшкә кергән Юлия Ивановна Петрова турында сөйләп үтәсебез килә. Кечкенәдән авыл хезмәтенә өйрәнгән тырыш кыз бала үзе өчен ят мохиттә югалып калмый – кыска гына вакыт эчендә тукучы һөнәрен үзләштереп злгерә һәм өч айдан берьюлы 6 станокта эшләп беренче сортлы тукыма чыгара башлый. Чабаксрада киҗе-мамык тукымалар фабрикасы төзелгәч, Юлия Петрова шунда күчеп эшли, яңа җиһазларны өйрәнеп, беренчеләрдән булып 36 станокка хезмәт күрсәтә башлый, план биремнәрне күпкә арттырып үти ул.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: