Бердәм салым счеты - салымнар буенча иң дөрес исәп-хисап

2022 елның 11 мае, чәршәмбе

Физик затлар белән беррәттән хәзер эшмәкәрлек эшчәнлеге субъектлары (оешмалар һәм шәхси эшмәкәрләр) бердәм салым түләве ярдәмендә бюджет белән исәпләүнең барлык өстенлекләреннән дә файдалана алалар. «Россия Федерациясе Салым кодексының беренче һәм икенче өлешләренә үзгәрешләр кертү турында» 46702-8 номерлы федераль закон проекты белән бердәм салым счеты институтын (алга таба - ЕНС) кертү тәкъдим ителә, аның кысаларында һәр салым түләүче өчен бюджет белән бердәм салым түләүләреннән һәм бердәм салым түләвеннән файдаланып түләнгән барлык салымнар берләштерелгән.

Бердәм салым түләве (алга таба-ЕНП) салым түләүчеләр тарафыннан салым, җыемнар һәм иминият взносларын түләү бурычларын киләчәк үтәү хисабына Федераль казначылыкның тиешле счетына ирекле күчерелә торган акчалар таныла.

ЕНС кертү бәхәссез өстенлекләргә ия, алар арасында төп өстенлекләр бар: түләү нибары 2 реквизит буенча (ИНН һәм түләү суммасы); бер айга түләүнең бердәм вакыты; бюджет белән исәп-хисапларның бердәм сальдосы; артык түләү өчен 1 көнгә кадәр кыскартылган вакыт.

ЕНС куллану түләү документларын тутырганда вакытны шактый киметергә һәм хаталарны киметергә мөмкинлек бирәчәк. Анс буенча уңай сальдо салым түләүченең акчалата активы булачак, ул аны тиз арада кире кайтарырга яки башка зат хисабына җибәрергә мөмкин.

ЕНП бүлү өчен салым түләүче тарафыннан салымнарның, салымнар, иминият взносларының исәпләнгән суммалары турында хәбәрнамә бирү каралган, анда нибары 5 реквизит бар (ИНН, КПП, КБК, ОКТМО, түләү срогы).

Салым органы, аның булган документлары (хәбәрнамәләр һәм салым декларацияләре) һәм мәгълүматлары нигезендә, салым түләүченең салым түләү бурычларын үтәү хисабына бердәм салым түләвен мөстәкыйль бүлә.

Бердәм салым счеты институтын кертү Россия Федераль салым хезмәтенең сервис мөмкинлекләрен киңәйтү белән бер үк вакытта планлаштырыла – түләүчеләр өчен түләүләрне детальләштерү һәм салымнар түләү буенча онлайн-алу мөмкинлеге, шулай ук түләүчеләрнең IT-платформалары белән бу өлкәдә интеграция. ИНН буенча телефон номеры буенча түләргә, автоплатежны тоташтырырга мөмкин булачак. Актуаль йөкләмәләр суммасы һәрвакыт булачак карарга була салым түләүче онлайн. Кирәк булганда, һәрвакыт алырга мөмкин булачак детализацию, ничек баланс формалашты, Нәрсәгә һәм ничек түләүләр бүленгән иде.

Салым түләүчеләргә уңайлы булсын өчен Россия Федераль салым хезмәте «ЕНС 36.6 – салымнар буенча Сәламәт исәп-хисап» брошюрасын «сорау-җавап» рәвешендә, шулай ук ЕНС өстенлекләренең кыскача буклетын әзерләгән.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: